Saç biti hakkında

Paranit, en sık sorulan soruları bu başlık altında toplamıştır. Sizin sorunuzun yanıtı buradaki yanıtların arasında yoksa, lütfen bizi aramaktan çekinmeyin.

Çocuğum bitlenirse saçını kestirmeli miyim?

Hayır. Saç biti saç derisine yakın yerlerde yaşar, o nedenle çocuğunuzun saçını kestirmek bir şey değiştirmez. Yapabileceğiniz en iyi şey çocuğunuzu hemen tedavi etmektir. Paranit ürünleri hakkında daha fazla bilgi edin.

Yardım ve tavsiye için nereye başvurabilirim?

Yerel okul revirine, doktorunuza veya eczacınıza danışarak yardım alabilirsiniz.

Saç biti saç dışında yaşayabilir mi?

Saç biti saç dışında nemli koşullarda 2 ila 3 gün kadar yaşayabilir, ancak bu koşulda üreyemediği düşünülmektedir.

Çocuğuma nasıl bit bulaştı? Bu bir hijyen sorunu mudur?

Bit bulaşmasının hijyen eksikliği ile bir alakası yoktur. Her ne kadar çocuklar arasında daha yaygınsa da, herkese bit bulaşabilir. Saç biti baş teması veya kişisel eşyaların (atkı, eşarp, bisiklet kaskı vb.) paylaşılması yoluyla bulaşabilir. Küçük çocuklar birbirleri ile temas etmeye daha meyillidir. Bu nedenle ilkokullar bit salgının en kolay görüldüğü yerlerdir. Çoğu okulda her zaman aktif canlı saç biti taşıyan birkaç çocuk bulunur. Saç biti uzun veya kısa, temiz veya kirli saç ayrımı yapmaz.

Saç bitinin ne kadar süredir kafamda olduğunu nasıl hesaplayabilirim?

Bunu sirkelerin saç derisinden ne kadar mesafede olduğunu ölçerek yapabilirsiniz. Yumurtalar saç derisine yakın yerlere bırakılır. Saç ayda yaklaşık bir santimetre kadar uzar. Dolayısı ile, saç derisine 2 cm mesafede bulunan bir yumurta, oraya yaklaşık 2 ay kadar önce bırakılmıştır.

(Yeniden) Bitlenmeyi önlemek için neler yapabilirim?

Çocuklarının saçını düzenli aralıklarla tarayarak kontrol eden ebeveynler, saç bitini önlemek için ideal konumdadır. Bu, ailenin geri kalan kısmını da bitlenmeye karşı korur. Bit bulmanız halinde, ailenin saçlarını kontrol etmeye ilişkin tavsiyeyi dikkatle uygulayın ve sorunun çözülmesini sağlayacak tedaviye ilişkin talimatları takip edin. Ailenizi korumak için birkaç ilave öneri daha:

 • Çocuklarınızdan birbirlerinin kaşkol, şapka gibi giysilerini ortak kullanmamalarını isteyin.
 • Uzun saçları toplayın veya örün.
 • Yüzme havuzlarında bone kullanın.
 • Alanları dezenfekte edin ve yatak örtüleri ile kişisel eşyaları (atkı, şapka vb.) 60°C sıcaklıkta yıkayın. Evi ve arabayı elektrikli süpürge ile süpürün ve daha sonra toz torbasını çöpe atın.

Çocuğumda nasıl bit kontrolü yapabilirim?

Saç bitini bulmanın en iyi yolu saçı taramaktır. Bu, tedavi öncesinde atılması gereken önemli ilk adımdır. Çocuğunuzun saçını nasıl kontrol ve tedavi edeceğinizi öğrenmek için DEMO’yu izleyin.

Sık dişli bir bit tarağı kullanarak saçları KURU iken kontrol edin:
İlk olarak saçtaki karışıklıkları gidermek için saçı fırçalayın ve ardından tutam tutam kontrol edin.
Çocuğunuzun saç diplerini, kulaklarının arkasını ve ense kısmını kontrol edin. Saç biti ve sirke genellikle bu bölgelerde bulunur.
Yeni bulaşmaları engellemek üzere tarağı her kullanım sonrasında ılık sabunlu suyla iyice temizleyin.

Canlı bit bulursanız kaygılanmayın, Paranit çocuğunuzun tedavisi için son derece etkili ürünlere sahiptir. Saç biti çok çabuk üreyebildiğinden, çocuğunuzu hemen tedavi etmenizi öneririz.
Çocuğunuzun durumunu okuluna bildirmeyi ve etrafınızı dezenfekte etmeyi unutmayın. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.

Okulda veya anaokulunda bir bit salgını alarmı verilirse ne yapılmalı?

Bir tedavi ürünü kullanmadan önce, her aile ferdinin saçlarını tercihen gün ışığı altında iyice inceleyin. Kuru saçta saç biti kontrolü yapmak için bir bit tarağı kullanın.
Saç biti tespit etmeniz halinde yeni bir bitlenme durumunu önlemek için saçında bit bulunan tüm aile bireylerinin tedavisinin aynı gün yapılması önemlidir. Paranit tedavi ürünlerinin nasıl kullanıldığına ilişkin daha fazla bilgi için aşağıda verilen linklere tıklayın:

 • Paranit Sprey
 • Paranit Şampuan
 • Paranit Uzun Saçlar İçin Hassas Losyon

Saç biti saç biti tedavisine karşı dirençli hale gelebilir mi?

Paranit ürünlerinin hiçbirinde hiçbir kimyasal madde bulunmadığı ve hepsi de fiziksel etki gösterdiği için, saç biti ürünlerin içeriklerine karşı bir direnç geliştiremez. Saç bitinin böcek ilacı bazlı ürünlerin içeriklerine karşı direnç geliştirebilmeleri ise mümkündür. Ancak, böcek ilaçlarına karşı tam bir direnç çok yaygın değildir. Tedavi başarısızlıklarından başka nedenlerin sorumlu olması daha yüksek bir ihtimaldir:

 • Yanlış teşhis.
 • Talimatların tam uygulanmaması: yetersiz ürün kullanmak, tedavi süresini çok kısa tutmak, bit ve sirkelerin tarakla temizlenmemesi, vb.
 • Tedavi edilmeyen okul arkadaşlarından, yetişkinler dahil aile fertlerinden dolayı (yeniden) bitlenme.
 • Etrafın temizlenip iyi dezenfekte edilmemesi.
 • İlk tedaviden 7 gün sonra kontrol ve gerekli ise tekrar tedavisinin yapılmaması.